بارداریزنان و مادران

هفته ۲۷ بارداری: علائم و مراقبت های لازم

در این مقاله از دپارتمان زنان و مادران کلینیک سلامتی به نکات و علايم مربوط به هفته ۲۷ بارداری می پردازیم.

نکات کلیدی در هفته ۲۷ بارداری

  • تبریک! این آخرین هفته از سه ماه دوم است! وقتش رسیده که برای اختتامیه آماده شوید (نگران نباش، هنوز وقت هست!)
  • علائم نه چندان خوشایند بارداری به قوت خود باقی است. بعضی از مادران باردار گرفتار یبوست و بواسیر می شوند. به علاوه، جنین به مثانه فشار می آورد و ممکن است (به ویژه هنگام سرفه یا عطسه) دچار بی اختیاری شوید.
  • جنین داخل مایع آمنیوتیک، دم و بازدم را تمرین می کند، ریه ها کامل می شود و حتی مغز شروع به فعالیت می کند.

در آغاز سه ماه سوم، خودتان را برای یک سری علامت خجالت آور آماده کنید (مثل تکرر ادرار که حتی گاهی ممکن است از دستتان در برود و خودتان را خیس کنید!). بالاخره بارداری این چیزها را هم دارد اما نگران نباشید چون موقتی است. با ورود به سه ماه سوم، وارد سرازیری هفته های آخر بارداری می شوید. آماده اید؟ پس بزن بریم.

جنین در هفته ۲۷ بارداری

ریه ها به سرعت در حال رشد است و جنین روی دم و بازدم کار می کند. فعالیت مغزی به صورت رسمی شروع می شود و از این به بعد، مغز جنین کامل تر و پیچیده تر می شود تا یک زبل خان تحویل جامعه دهد.

اندازۀ جنین در هفته ۲۷ 

در هفتۀ ۲۷، جنین هم اندازۀ کاهو است. ۳۳ الی ۳۶ سانتی متر قد و تقریباً یک کیلوگرم وزن دارد. در این زمان، جنین هم بزرگ تر می شود و هم باهوش تر.

جنین در هفته ۲۷ چه شکلی است؟

در هفتۀ ۲۷، چربی و عضلات بدن بیشتر می شود. با این که جنین هم اندازۀ کاهوست، بیش از سی سانتی متر قد دارد و یک نسخۀ کوچک تر و لاغرتر از همان نوزادی است که به وقت تولد می بینید. به علاوه، مکیدن را یاد می گیرد و داخل رحم، شست دستش را می مکد! آخی!!!

هفته بیست و هفتم بارداری و شکل جنین

۲۷ هفته یعنی چند ماه؟

این ۲۷ هفته برای مادر مثل یک عمر گذشته اما در اصل، معادل شش ماه است.

سونوگرافی در هفته ۲۷بارداری

اگر تا اینجا دوران بارداری را به سلامت و بدون عارضه و مشکل پشت سر گذاشتید، احتمالاً در هفتۀ ۲۷ خبری از معاینه یا سونوگرافی نیست اما از هفتۀ بعد، ماهی دو بار (یا هر دو هفته) نوبت دکتر دارید. شاید بهتر باشد چند مجله بخرید یا چندتا بازی جدید روی گوشی نصب کنید تا در اتاق انتظارِ مطب حوصله‌تان سر نرود.

علائم بارداری در هفته ۲۷

علائم آزاردهندۀ بارداری به این زودی‌ها دست از سرتان برنمی‌دارند اما احتمالاً راه و چاه مقابله با آن ها دستتان آمده (و اصلاً شاید تا الآن به این چیزها عادت کرده باشید). در ادامه، به شایع ترین علائم بارداری در هفتۀ ۲۷ اشاره می کنیم:

پا درد

حرکات کششی را فراموش نکنید و زیاد آب بنوشید تا عضلات پا درد نگیرد.

کمردرد

حرکات کششی ملایم به تسکین کمردرد کمک می کند. از بالش های بزرگِ مخصوص بارداری استفاده کنید تا فشار از روی لگن برداشته شود و راحت به پشت دراز بکشید.

یبوست

اگر روش های متداول (مثل مصرف غذاهای سرشار از فیبر، نوشیدن آب و پیاده روی) جواب نداد، با پزشک درمورد استفاده از مکمل فیبر یا ملین صحبت کنید.

بواسیر

زور زدن به هنگام دفع و فشار جنین به پایین تنه منجر به بواسیر می شود. حل مشکل یبوست برای درمان بواسیر ضروری است.

تغییر پوست، مو و ناخن

این مورد جزو علامت های غیر قابل پیشبینی در بارداری است. پوست، مو و ناخن بعضی از مادران باردار ضخیم تر و بهتر می شود (آخجون!) اما برای دستۀ دیگر، شکننده و ضعیف می شود (حیف).

بی اختیاری

در این حالت، مادر با عطسه کردن دچار بی اختیاری می شود. جنین به مثانه فشار وارد می کند و کاری از دست مادر ساخته نیست، الا این که مرتب به دستشویی برود. اگر بابت دفع ناگهانی ادرار بعد از عطسه نگران هستید، پیشنهاد می کنیم از پد بهداشتی استفاده کنید.

شرایط مادرانی که دوقلو باردار هستند در هفته ۲۷

مادرانی که دوقلو باردار هستند، در هفتۀ ۲۷ در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند. پس در صورت مشاهدۀ علائم غیر عادی (مثل خونریزی، ترشح آب، دل درد یا انقباضات مداوم و دردناک) فوراً به متخصص زنان و زایمان اطلاع دهید. بسیاری از مادرانی که دوقلو باردار هستند، در هفتۀ ۳۷ زایمان می کنند اما هرچه جنین بیشتر داخل رحم بماند، بهتر رشد می کند.

شکل و اندازۀ شکم در هفته ۲۷ بارداری

سالم ترین میزان افزایش وزن در هفتۀ ۲۷، معادل ۶ الی ۱۲ کیلوگرم است. اگر مقدار افزایش وزن بیشتر باشد، متخصص به شما می گوید آهسته تر پیش بروید. کار سختی است اما با رعایت چند نکته می توانید وزن خود را کنترل کنید. از طرف دیگر، اگر وزن مادر به اندازۀ کافی بالا نرود، برای جنین خطرناک است. پس طبق توصیۀ پزشک جلو بروید تا خطر عوارض و زایمان زودرس کم شود.

مادرانی که دوقلو باردار هستند، تا هفتۀ ۲۷، ۱۳ الی ۲۰ کیلوگرم افزایش وزن پیدا می کنند. با این حال، نرخ رشد دوقلوها شبیه به جنین تک قلوست اما یک قل از دیگری ریزه میزه تر است.

هفته بیست و هفتم بارداری و شکل اندام مادر

در این زمان، مشت و لگدهای جنین بیشتر شده و مادرانی که دوقلو باردار هستند، دوبرابر بیشتر این لگدها را تجربه می کنند. حتی ممکن است متوجه سکسکه شوید. فعلاً از این لگدها لذت ببرید چون از هفتۀ بعد باید تعداد لگدها را بشمرید تا خیالتان از بابت فعالیت مستمر جنین در روز راحت شود.

۲۷ هفته جزو سه ماه چندم بارداری است؟

هفتۀ ۲۷، آخرین هفته از سه ماه دوم بارداری است. مبارکه! خودتان را برای سه ماه آخر آماده کنید!

«هر چه زمان زایمان نزدیک تر می شود، بیشتر به درد آن فکر می کنید. احتمالاً روش اپیدرال به گوشتان خورده اما کلی روش دیگر برای تسکین درد وجود دارد که شامل روش های بالینی و غیر بالینی است. نیتروز اکسید یا گاز خنده یک روش بالینی است که هنگام درد زایمان مورد استفاده قرار می گیرد تا از درد و اضطراب مادر کم شود. از جمله روش های غیر بالینی می توان به ماساژ و گرمادرمانی، فرو رفتن در آب وان و رایحه درمانی با روغن های معطر اشاره کرد.»

اِوِت هرناندز، ماما پرستار و مدیر بالینی در واشینگتون

چند نکته برای هفته ۲۷ بارداری

با رعایت نکات زیر، حال خودتان را بهتر کنید.

در طول روز آب بنوشید

در طول روز، زیاد آب بنوشید اما هر چه به زمان خواب نزدیک می شوید، مصرف آب را کم کنید تا مجبور نباشید هر دو دقیقه برای دستشویی بیدار شوید.

کمک های لازم

شرایط بدن مادر به نحوی است که از همه طرف به کمک احتیاج دارد: برای مثال، به خاطر بزرگ شدن پستان ها باید سوتین مناسب بپوشید و از بالش بارداری استفاده کنید تا شب ها راحت بخوابید. اما به جنبه های دیگر هم دقت کنید. هر چه زمان زایمان نزدیک تر می شود، از نظر عاطفی حساس و حساس تر می شوید. حتماً با یک نفر (چه همسر، چه دوست یا روان درمانگر) درد و دل کنید.

اول ایمنی

ذهنتان را برای محافظت و در امان نگه داشتن بچه آماده کنید. تمام وسایل بچه باید مطابق استانداردهای ایمنی باشد، محیط خانه را ایمن سازی کنید، در کلاس CPR شرکت کنید و واکسن بزنید. موارد ایمنی زیاد است ولی بهتر است از حالا و قبل از به دنیا آمدن بچه، به این چیزها فکر کنید.

خواب کافی

بچه داخل شکم تکان می خورد و هر دو دقیقه یک بار دستشویی دارید. این چیزها خواب را از چشم شما می گیرد اما تا وقت هست، خوب استراحت کنید چون هر چه جنین بزرگ تر می شود، خوابیدن هم سخت تر و سخت تر می شود. قبل از به دنیا آمدن بچه، تا جای ممکن استراحت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰۲ رای
منابع
kidshealthpregnancybirthbabythebump
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا