بارداریزنان و مادران

هفته سوم بارداری: علائم و مراقبت های لازم

در این مقاله از دپارتمان زنان و مادران کلینیک سلامتی به نکات و علايم و مراقبت های هفته سوم بارداری پرداخته میشود.

نکات کلیدی هفته سوم بارداری

  • در این مرحله، لقاح تازه اتفاق افتاده و مفهومش این است که شما رسما حامله هستید ولی احتمالا هنوز خودتان نمی دانید.
  • لانه گزینی که همان فرآیند چسبیدن، نفوذ و جایگزینی تخم لقاح یافته به دیواره رحم است در این مرحله اتفاق می افتد و امکان دارد به دنبال آن کمی لکه بینی داشته باشید که بعد از فرآیند لانه گزینی قطع می شود.
  • اگر قصد حاملگی داشته اید احتمالا تغییراتی در سبک زندگی تان ایجاد کرده اید؛ در غیراین صورت باید از همین حالا مصرف ویتامین های دوران بارداری، ورزش سبک و پرهیز از مصرف غذاها و نوشیدنی های ناسالم را شروع کنید.

هفته گذشته، تخمک آزاد شده در لوله فالوپ با اسپرم ملاقات کرده و طی چند روز پیش لقاح انجام شده است و اکنون شما باردار هستید.

جنین در هفته سوم بارداری

تخمک شما که اکنون بارور شده است از طریق لوله فالوپ در مسیر خود به سمت رحم به سرعت شروع به تقسیم سلولی می کند و این تقسیم سلولی در طول لوله رحم ادامه پیدا می کند.

سونوگرافی هفته سوم بارداری

در هفته سوم، چیزی به عنوان جنین قابل مشاهده نیست. تخمک بارور شده بسیار جوان شما به نام مورولا در حال حاضر کوچک تر از یک بلور نمک در حال حرکت است اما احتمالا در هفته چهارم، پزشک شاهد ضخیم تر شدن دیواره رحم شود؛ بدین معنا که مورولای کوچک برای ادامه مسیر حاملگی، خودش را به مقصد یعنی رحم رسانده است.

علائم هفته سوم بارداری

ممکن است در هفته سوم علائمی ظاهر نشود به این علت که بیشتر علایم اولیه حاملگی به واسطه هورمون های بارداری ظاهر می شوند و احتمالا در هفته سوم هنوز سطح هورمون های بارداری در بدن شما به اندازه کافی افزایش نیافته است. برخی از علائم حاملگی در هفته سوم و چند هفته پس از آن عبارت اند از:

خونریزی لانه گزینی

اگر تخمک بارور شده شما در جای درستی قرار گرفته باشد ممکن است حین لانه گزینی در دیواره رحم، کمی لکه بینی داشته باشید.

حالت تهوع

با ترشح هورمون بارداری HCG در بدن ممکن است علائمی مانند حالت تهوع یا تهوع شدیدی که احساس خفگی به شما دست دهد را تجربه کنید. معمولا تهوع صبحگاهی را از علائم بارداری می دانند ولی در واقع تهوع می تواند در تمام روز برای خانم باردار اتفاق بیفتد.

اگر در هفته سوم، تهوع شدیدی دارید احتمالا سن بارداری تان بیشتر از سه هفته است یا امکان دارد دوقلو باردار باشید زیرا در این صورت سطح هورمون بارداری بالاتر بوده بنابراین تهوع شدیدتری را تجربه می کنید.

تغییرات سینه

ممکن است سینه های شما حساس و دردناک شده و هاله اطراف نوک سینه بزرگ تر و تیره تر شود زیرا بدن شما خود را برای شیردهی آماده می کند.

عقب افتادن پریود

اگر سیکل قاعدگی شما معمولا کمتر از ۲۸ روز است شاید اواخر این هفته متوجه شوید که احتمالا حامله هستید. تنها راه اطمینان از این مسئله، انجام تست بارداری است.

تست بارداری خانگی

۹۹% کیت های تست بارداری خانگی یا همان بیبی چک ها دقیق هستند و برخی از برندها مدعی اند که می توانند هورمون بارداری را زودتر از حد انتظار مثلا در ۳ هفته و ۵ روز یا ۳ هفته و ۴ روز شناسایی کنند. نکته این جاست که مقدار هورمون بارداری HCG در بدن شما ممکن است برای تشخیص فوری کافی نباشد اما هر ۴۸ ساعت دو برابر می شود.

تست خانگی هفته سوم بارداری

اگر نتیجه تست بارداری تان منفی است چند روز یا یک هفته بعد دوباره برای تست بارداری اقدام کنید تا از حاملگی خود مطمئن شوید.

آزمایش خون

در برخی از موارد مانند خطر سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم ممکن است پزشک از شما بخواهد تا آزمایش خون بدهید. آزمایش خون بر خلاف آزمایش ادرار می تواند وجود مقادیر بسیار اندک HCG را هم تشخیص دهد. بنابراین از طریق آزمایش خون می توانید بسیار سریع تر از جواب مثبت بارداری تان مطلع شوید.

بارداری خارج از رحم در هفته سوم بارداری

آیا در هفته سوم می توانم بگویم باردار هستم؟

برخی از خانم ها در این مرحله اولیه، هیچ تفاوتی احساس نمی کنند، برخی دیگر هم ممکن است در هفته سوم متوجه علائم حاملگی شوند. علائم مربوط به هفته سوم حاملگی می تواند واقعا متغیر باشد بنابراین اگر چیز غیرعادی احساس نمی کنید نگران نباشید. احساس تهوع و درد سینه ها هم علائمی طبیعی هستند.

در اوایل بارداری همه چیز به سرعت تغییر می کند بنابراین مهم نیست چه احساسی دارید؛ این آمادگی را داشته باشید تا هر هفته احساس متفاوتی را تجربه کنید.

اندازه رحم در هفته سوم

گرچه ممکن است به تدریج شاهد بروز علائمی در بدن خود باشید ولی در هفته سوم حاملگی اندازه رحم تغییری نمی کند و برآمدگی شکم نخواهید داشت. البته شاید کمی احساس نفخ داشته باشید اما بیشتر خانم های باردار تا حدود هفته دوازدهم یا حتی پس از آن برآمدگی شکم ندارند بنابراین قبل از اینکه واقعا باردار به نظر برسید راه زیادی در پیش دارید.

پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند در سه ماهه اول یعنی تا هفته سیزده بارداری فقط ۰.۵ تا ۲.۵ کیلو وزن اضافه کنند. بنابراین در این مرحله نباید کار خاصی انجام دهید جز اینکه سعی کنید یک رژیم غذایی سالم و کامل داشته باشید و روزانه ویتامین های دوران بارداری و حداقل ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید.

پزشکان در سه ماهه اول حاملگی، افزایش مصرف کالری روزانه را توصیه نمی کنند. قرار است از هفته چهاردهم حدود ۳۰۰ کالری سالم به رژیم روزانه تان اضافه کنید.

لانه گزینی چند روز طول می کشد؟

لانه گزینی حدود هفته چهارم حاملگی اتفاق می افتد. سلول های تخمک بارور شده که اکنون یک مورولا است به تقسیم شدن ادامه می دهد تا زمانی که به بلاستوسیست تبدیل شود. حدود ۵ تا ۸ روز پس از لقاح، بلاستوسیست به دیواره رحم می رسد و شروع به لانه گزینی می کند.

نکات مربوط به هفته سوم بارداری

شاید تلاش برای بچه دار شدن فرآیند استرس زایی باشد و این دلهره که آیا حامله هستید یا خیر می تواند استرس بیشتری به شما وارد کند. با رعایت نکات زیر می توانید سلامت جسمی و روانی خود را در اولویت قرار دهید:

صبور باشید

احتمالا سعی دارید به طور قطع از حامله بودن خود مطمئن شوید اما صبور باشید. ممکن است تست بارداری هنوز هم نتواند حاملگی شما را تشخیص دهد. چند روز صبر کنید اگر باز هم نتیجه تست منفی بود تا زمان پریود هر چند روز یکبار آزمایش را تکرار کنید.

بهترین زمان را برای تست بارداری در نظر بگیرید

تست بارداری تان را اول صبح انجام دهید. اولین ادرار صبحگاهی، بیشترین غلظت را دارد بنابراین احتمال دارد HCG کافی برای تشخیص حاملگی وجود داشته باشد. دستورالعمل های مربوط به کیت های تست بارداری را به دقت دنبال کنید تا دقیق ترین نتایج را به دست آورید.

مراقب خودتان باشید

شما هم چنان باید ویتامین های دوران بارداری را به صورت روزانه مصرف کنید. آب زیادی بنوشید. وعده های غذایی سالم و متعادلی میل کنید. به ورزش سبک و منظم ادامه دهید و مراقب خودتان باشید.

غذای سالم بخورید

سعی کنید غذاهایی که می خورید سرشار از کلسیم و آهن باشد تا به خونسازی بدن تان کمک کند. اگر حالت تهوع و استفراغ دارید سعی کنید چای زنجبیل، آبگوشت سبک یا یک موز بخورید که سرشار از پتاسیم است. حتی وقتی حالت تهوع دارید بستنی هم می تواند گزینه خوبی برای دریافت کلسیم مورد نیاز بدن تان باشد یا می توانید یک موز را قطعه قطعه کنید با کمی آجیل مخلوط کرده و میل کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۰ رای
منابع
parentsnctthebump
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا