بارداریزنان و مادران

هفته ۲۶ بارداری: علائم و مراقبت های لازم

در این مقاله از دپارتمان زنان و مادران کلینیک سلامتی به نکات و علايم مربوط به هفته ۲۶ بارداری می پردازیم.

نکات کلیدی در هفته ۲۶ بارداری

  • در تست گلوکز، میزان قند خون بعد از یک ساعت نوشیدن یک شربت شیرین، اندازه گرفته می شود. اگر میزان قند خون بالا باشد، باید دوباره شربت شیرین را بنوشید و سه ساعت بعد، باز هم از شما نمونه خون می گیرند. اگر باز هم قند خون بالا بود، یعنی به دیابت بارداری مبتلا هستید. گاهی این وضعیت با تغییر رژیم غذایی کنترل می شود. در غیر این صورت، باید دارو مصرف کنید. به هر حال، پزشک تا پایان بارداری به دقت شما را تحت نظر می گیرد.
  • در هفتۀ ۲۶، کم و بیش ۹ کیلو به وزنتان اضافه شده و شکم شما هر هفته یک سانت بزرگ تر می شود (تا جایی که موقع ورود به اتاق، اول شکم وارد می شود و بعد شما!)
  • لگدهای بچه زیاد شده، نه؟ با او حرف بزنید! صدای شما را می شنود و به آرامش نهفته در صدای شما واکنش نشان می دهد.

در هفتۀ ۲۶، از دست بچه خواب ندارید، حافظه‌تان ضعیف می شود و از استرس زیاد سردرد می گیرید. می گویند زن باردار ۴۰ هفته فرصت دارد تا برای به دنیا آمدن بچه آماده شود. این آماده شدن مختص خرید سیسمونی نیست. بلکه باید خودتان را از نظر ذهنی آماده کنید چون قرار است بچه همۀ توجه ها را به خود اختصاص دهد. در هفتۀ ۲۶ بارداری، با زیاد شدن دردسرهای بچه، کمی در این زمینه تمرین می کنید و راه و چاه را یاد می گیرید.

جنین در هفته ۲۶ بارداری

جنین پادتن های بدن مادر را جذب و بدین ترتیب، سیستم ایمنی خود را برای زندگی در دنیای بیرون از رحم آماده می کند. چشم جنین کامل می شود و کم کم پلک ها را باز می کند. باورتان می شود جنین از الآن مژه درآورده؟ به زودی قرار است با این مژه ها پلک بزند (آخی!)

اندازۀ جنین در هفته ۲۶ بارداری

جنین در هفتۀ ۲۶ هم اندازۀ کلم است. ۳۵ سانتی متر قد و کمی بیشتر از نیم کیلو وزن دارد. رفته رفته حواس و خصوصیات ظاهری کامل می شود و حتی مهارت و استعداد یاد می گیرد.

جنین در هفتۀ بیست و ششم چه شکلی است؟

به احتمال زیاد، در هفتۀ ۲۶ خبری از سونوگرافی نیست. پس باید قیافۀ جنین را پیش خودتان تصور کنید. جنین هنوز در تلاش است تا وزن اضافه کند و حسابی تپل مپل و بامزه شود. در این زمان، جنین چشم باز می کند و به اطراف نگاه می کند اما هنوز رنگدانه های عنبیه کامل نشده و رنگ چشم ها مشخص نیست. روز به روز واکنش جنین به محرک ها، مثل نور زیاد، صدای مادر و ضربه روی شکم، بیشتر می شود. پس با اینکه نمی توانید به داخل شکم نگاه کنید، از همین بیرون با بچه بازی کنید!

هفته بیست و ششم بارداری و شکل جنین

۲۶ هفته یعنی چند ماه؟

۲۶ هفته معادل ۶ ماه است اما پزشک برای محاسبۀ زمان بارداری به هفته توجه دارد، نه ماه. در هفتۀ ۲۶، سه ماه دوم تقریباً به آخر می رسد. پس خودتان را برای سه ماه آخر آماده کنید.

سونوگرافی در هفته ۲۶ بارداری

احتمالاً چند هفته تا نوبت بعدی مانده و معمولاً در هفتۀ ۲۶ از سونوگرافی خبری نیست. برای همین، شاید دل تو دلتان نیست که ببینید داخل رحم چه خبر است. خلاصه بگویم: جنین داخل مایع آمنیوتیک نفس کشیدن را یاد می گیرد تا برای آمدن به دنیای واقعی آماده شود!

علائم بارداری در هفته بیست و ششم

علائم بارداری در هفتۀ ۲۶ بیشتر مربوط به ناراحت و معذب بودن شرایط مادر است و هر چه جنین بزرگ تر می شود، احساس ناراحتی بیشتر می شود چون بدن در حال تغییر است تا برای زایمان آماده شود.

بی خوابی

هر چه به زمان زایمان نزدیک تر می شوید، خوابیدن سخت تر می شود. مصرف کافئین را کم کنید، زیاد آب بنوشید و ورزش کنید (حتی پیاده روی) تا شب ها راحت تر بخوابید.

ورم

شاید از پف خوشتان نیاید اما کمی ورم در هفتۀ ۲۶ بارداری کاملاً طبیعی است. ورم شدید یا ناگهانی علامت یک وضعیت خطرناک به نام پره اکلامپسی است. اگر حس می کنید ورم دست و پا غیر عادی شده، با پزشک تماس بگیرید.

سردرد

در اغلب موارد، سردرد به خاطر نوسانات هورمونی یا استرس رخ می دهد اما گرسنگی یا دهیدره شدن هم باعث سردرد می شود. پس هر یکی دو ساعت غذا بخورید و لیوان آب را کنار دستتان بگذارید.

مه مغزی

یکی از علامت های فیزیکی نوسان هورمون ها، فراموشکار شدن است اما مشغلۀ زیاد هم باعث ضعیف شدن حافظه می شود.

انقباضات برکستون هیکس

اگر هر چند وقت یک بار شکم شما ناگهان سفت و منقبض می شود، به احتمال زیاد در حال تجربۀ انقباضات برکستون هیکس هستید. در این شرایط، نترسید. در واقع، عضلات خودشان را برای زایمان آماده می کنند. برکستون هیکس خیلی زود برطرف می شود و پشت هم نیست اما اگر انقباض ها دردناک است و تمامی ندارد، به پزشک اطلاع دهید چون نشانۀ زایمان زودرس است.

افزایش فشار خون

در هفتۀ ۲۶، فشار خون مادر کمی از حالت طبیعی بالاتر می رود اما اگر افزایش فشار خون بیش از حد باشد، پزشک به دقت شما را تحت نظر می گیرد چون فشار خون بالا (فشار سیستولیک بیشتر از ۱۴۰ میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک بیشتر از ۹۰ میلی متر جیوه) علامت پره اکلامپسی یا سندرم هلپ است. این دو وضعیت در دوران بارداری بسیار خطرناکند و بیمار باید فوراً بستری شود.

شرایط مادر در هفته ۲۶ بارداری

معمولاً در هفتۀ ۲۶ شرایط مادر از نظر جسمی خوب است و انرژی کافی برای لذت بردن از تعامل با جنین را دارد. البته ممکن است بابت زایمان نگران و مضطرب شوید. در این شرایط، به صورت جدی به این فکر کنید که امیدوارید زایمان چطور پیش برود. یادتان باشد همیشه همه چیز طبق نقشه پیش نمی رود اما می توانید برای بسیاری از احتمالات برنامه ریزی کنید.

شکل و اندازۀ شکم در هفته ۲۶ بارداری

تا هفتۀ ۲۶، احتمالاً ۷ تا ۹ کیلوگرم به وزنتان اضافه شده (مادرانی که دوقلو باردار هستند، ۱۲ تا ۱۹ کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنند). اگر به شکم دست بزنید، متوجه می شوید که بالای رحم حدود ۶ سانتی متر از ناف فاصله دارد. تا پایان بارداری، شکم هر هفته یک سانتی متر جلو می آید. در هفتۀ ۲۶، وزن جنین و شکم سنگین می شود، پس آهسته و با احتیاط حرکت کنید.

هفته بیست و ششم بارداری و شکل اندام مادر

چرا شب ها فعالیت جنین بیشتر می شود؟

خیلی ها می گویند وقتی شب از راه می رسد، تازه حرکت جنین داخل شکم شروع می شود. در واقع، اکثر بچه ها هنگام عصر یا شب فعال می شوند! هنوز علت این مسئله مشخص نیست اما دانشمندان می گویند ساعت بدن جنین در حال تنظیم شدن است. پس اگر بچۀ شما اینطور تصمیم گرفته که ساعت خواب مساوی زمان جشن و پارتی است، دلتان را به این خوش کنید که شما تنها نیستید و خیلی از مادرها از دست جنین فسقلی داخل شکم خواب ندارند.

«اگر برایتان سوال پیش آمده که آیا آزمایشات هفتۀ ۲۸، شامل تست گلوکز، به آمادگی خاص احتیاج دارد یا نه؟ باید بگویم که جواب این سوال منفی است. بعضی ها فکر می کنند باید قبل آزمایش رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند. در حالیکه ما قصد داریم بفهمیم بدن به رژیم غذایی واقعی چه واکنشی نشان می دهد. ما از نظر ژنتیک، ترکیبات بدن و ریسک فاکتورها با هم فرق داریم، پس یک نفس عمیق بکشید و استرس را از خود دور کنید.»

کریستین گریوز، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان وینی پالمر

چند نکته برای هفته ۲۶ بارداری

شما می توانید با رعایت نکات زیر حال خودتان را بهتر کنید.

از عزیزان خود بخواهید واکسن بزنند

لازم است کسانی که با نوزاد تماس نزدیک دارند، آخرین دوز واکسن کزاز، دیفتری و سیاه سرفه را دریافت کنند. معمولاً کسانی که سنشان بیشتر است در برابر این کار مقاومت می کنند و می گویند این همه سال هیچ مشکلی برای آن ها و دیگران پیش نیامده اما سر حرفتان بایستید. شرایط تغییر می کند و رعایت واکسیناسیون بسیار مهم و ضروری است.

رعایت نکات ایمنی

دیر یا زود سیل هدیه های دوست و آشنا به سمت شما سرازیر می شود. آخجون! فقط یادتان باشد بعضی ها به استانداردهای ایمنی توجه نمی کنند. پس لازم است تک تک هدیه ها (مخصوصاً وسایل دست دوم) را چک کنید تا برای بچه خطرناک نباشد. هر چیزی را که از فیلتر شما رد نشد، در نهایت ادب و احترام پس دهید یا عوض کنید.

با بچه حرف بزنید

اگر هنوز این کار را شروع نکردید، الآن وقتش است. برای بچه کتاب بخوانید، آواز بخوانید یا از روزتان حرف بزنید تا از صدای شما لذت ببرد. اطرافیان نزدیک و عزیزان هم می توانند با جنین حرف بزنند تا بچه به صدای آن ها عادت کند.

ورزش

راستش را بخواهید، هر چه شکم بزرگ تر می شود، ورزش کردن سخت تر می شود. فعلاً سطح انرژی بالاست. پس از فرصت استفاده کنید و تا می توانید ورزش کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۲ رای
منابع
whattoexpectraisingchildrenthebump
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Soraya
Soraya
1 ماه قبل

بسیار کامل و دقیق بود ممنونم از مطالب شما❤

دکمه بازگشت به بالا