اخبار سلامت

انسان ها دیگر پیر نمی شوند!

دانشمندان ژاپنی پروتئینی را شناسایی کرده اند که مانع از پیر شدن و بیماری‌های مرتبط با کهولت سن می شود.

به گزارش مجله سلامت دکتر بهشتیان، دانشمندان دانشگاه اوزاکا در ژاپن پروتئینی را شناسایی کردند که می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از پیری و بیمای‌های مرتبط با کهولت سن ایفا کند.

براساس این تحقیقات گفته می‌شود که پروتئینی به نام «HKDC1» به مراقبت از اندامک‌های میتوکندری و لیزوزوم کمک می‌کند. این اندامک‌‌ها مسئول تولید انرژی در سلول‌ها و حفظ سلامت آن هستند.

گفتنی است بدن ما از میلیاردها سلول تشکیل شده است. داخل هر یک از این سلول‌ها بخش‌های کوچک‌تری به نام اندامک وجود دارد که نقش مهمی در تضمین عملکرد مؤثر سلول‌ها دارند. با افزایش سن یا قرار گرفتن تحت بیماری‌های مختلف این اندامک‌ها آسیب می‌بینند و مشکلاتی مانند پیری را ایجاد می‌کنند.

شوهی ناکاروما، نویسنده ارشد این مطالعه به یورونیوز گفت: عملکرد درست پروتئین HKDC1 می‌تواند از پیری سلول‌هایی که مربوط به پیری و بیماری‌های مرتبط با افزایش سن است، جلوگیری کند.

 به گفته ناکامورا، پیری سلولی می‌تواند موجب بسیاری از بیماری‌های مرتبط با افزایش سن از جمله بیماری‌های سیستم عصبی و بیماری‌های قلبی عروقی باشد.

بنابراین، عملکرد مناسب این پروتئین به طور بالقوه با جلوگیری از پیری سلولی بر این بیماری‌ها تاثیر می‌گذارد. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که پروتئین HKDC1 می‌تواند بر سرطان ریه و کبد تاثیر داشته باشد.

چگونه این پروتئین از اندامک‌ها محافظت می‌کند؟

وظیفه میتوکندری تولید انرژی برای سلول است و هنگامی که آسیب می‌بینند، باید حذف شوند تا سلول زنده بماند. 

به گفته محققان دانشگاه هاروارد، زمانی که تجمع میتوکندری‌های آسیب دیده افزایش می‌یابد می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌‌های سیستم عصبی شوند. اکنون دانشمندان دریافته‌اند که پروتئین HKDC1 و برهم‌کنش آن با پروتئین دیگری به نام TFEB برای حذف میتوکندری‌های آسیب‌دیده حیاتی است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۴ رای
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا