خواص خوراکی هادپارتمان تغذیه

خواص روغن نارگیل: ۱۰ خاصیت اثبات شده علمی

از روغن نارگیل می توان برای کاهش اشتها، بهبود سلامت دهان و دندان و شاید حتی تسکین تشنج و حملات عصبی کمک گرفت. اما با وجود خواص بسیارش، روغن نارگیل برای سلامت قلب شما خوب نیست.

محبوبیت روغن نارگیل در آشپزی روز به روز بیشتر می شود. خیلی ها به این خاطر که برای سلامتی بسیار مفید است، از آن به شدت تعریف می کنند. از خواص روغن نارگیل می توان به بهبود سلامت پوست، بهبود سلامت دهان و دندان، کاهش وزن، اثرات ضد باکتری و ویژگی های آنتی اکسیدان آن اشاره کرد.

در این مطلب از دپارتمان تغذیه کلینیک سلامتی به بررسی ۱۰ مورد از خواص روغن نارگیل می پردازیم؛ علاوه بر این چند نکته مهم درباره این روغن نیز بیان می کنیم تا اگر خواستید به رژیم غذایی تان اضافه اش کنید، آن ها را خوب به خاطر داشته باشید.

۱- تشدید کننده سوخت و ساز چربی

روغن نارگیل سرشار از نوعی چربی اشباع به نام تری گلیسرید متوسط زنجیر یا همان MCTs است. چربی های اشباع به طور معمول به سه زیرگروه تقسیم می شوند که هر کدامشان اثرات متفاوتی بر بدن می گذارند. این زیرگروه ها عبارتند از (+):

  • بلند زنجیر (دارای بیش از ۱۰ کربن در زنجیره هیدروکربنی)
  • متوسط زنجیر (بین ۶ تا ۱۰ کربن در زنجیره هیدروکربنی)
  • کوتاه زنجیر (حضور کمتر از ۶ کربن در زنجیره هیدروکربنی)

از آنجایی که تری گلیسریدهای متوسط زنجیر (MCTs) که در روغن نارگیل نیز به وفور یافت می شوند، فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارند، دانشمندان پژوهش های خود را بر روی آن ها آغاز کرده اند. به عنوان نمونه، برخی از مشاهدات نشان می دهند که مصرف MCTs سبب افزایش میزان سوخت و ساز کالری در بدن می شود که به نسبه به فرایند کاهش وزن کمک می کند. از آنجایی که ۶۵ درصد چربی موجود در روغن نارگیل از نوع MCT است، این احتمال وجود دارد که خواص روغن نارگیل در چربی سوزی با روغن MCT خالص برابری کند (+).

با این حال هنوز شواهد معتبری در دست نیست که نشان بدهد خوردن روغن نارگیل سبب افزایش میزان سوخت و ساز کالری در بدن می شود. حتی بهتر است به نتایج پژوهش های انجام شده درباره احتمال تأثیر MCT بر فرایند کاهش وزن نیز خیلی دل نبست، چرا که این موضوع به پژوهش های گسترده تر و باکیفیت تری نیاز دارد (+).

با اینکه MCTs در افزایش میزان سوخت و ساز کالری نقش دارد، باید این نکته را در نظر گرفت که روغن نارگیل کالری بسیار بالایی دارد و اگر بیش از حد مصرف شود، خیلی زود وزن را بالا می برد.

چکیده

پژوهشگران دریافته اند که مصرف نوعی چربی اشباع در روغن نارگیل با نام MCTs میزان سوخت و ساز کالری را در بدن افزایش می دهد. با این حال هنوز مشخص نیست که خود روغن نارگیل چنین تأثیری داشته باشد.

۲- منبعی سرشار از انرژی

تری گلیسریدهای متوسط زنجیر (MCTs) موجود در روغن نارگیل منابعی سرشار از انرژی هستند. به همین خاطر یکی از خواص روغن نارگیل انرژی زا بودن آن است.

با خوردن تری گلیسریدهای بلند زنجیر (LCTs)، مولکول های چربی از طریق جریان خون به بافت هایی که به آن ها نیاز دارند منتقل می شوند؛ بافت هایی مثل عضلات یا بافت های چربی. اما در مقابل، MCTs یک راست به کبد رفته و به منبعی برای تولید سریع انرژی تبدیل می شوند؛ درست مثل کربوهیدرات ها که اولویت اصلی بدن در تولید انرژی هستند (+).

در واقع مدت هاست که در محصولات تقویتی ورزشکاران، از MCTs به عنوان منبعی برای جذب سریع انرژی به بدن استفاده می شود (+).

چکیده

میزان MCTs در روغن نارگیل فراوان است، ماده ای که نحوه سوخت و سازش در بدن با LCTs تفاوت دارد. MCTs منبعی سرشار از انرژی فراهم می کنند تا سریع تر از انواع دیگر چربی های اشباع جذب بدن شوند.

۳- دارای اثرات ضد باکتری

از خواص روغن نارگیل می‌توان، به دلیل داشتن مواد شیمیایی خاصی مثل لوریک اسید در ساختار تری گلیسریدهای متوسط زنجیرش، به اثرات ضد باکتری و ضد قارچ آن اشاره کرد.

لوریک اسید نوعی اسید چرب است که نیمی از ساختار MCTs موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهد. پژوهش ها نشان می دهند که این ماده در برابر جانداران میکروسکوپی زیر به عنوان عامل ضد باکتری عمل می کند (+):

  • استافیلوکوک طلایی (نوعی باکتری که عامل اصلی گستره وسیعی از عفونت ها است؛ از عفونت های ساده پوستی مثل جوش و گُل مژه گرفته تا عفونت های کشنده ای مثل مننژیت. این باکتری به عنوان یکی از ۵ عامل عفونت های بیمارستانی به ویژه عفونت های پس از جراحی شناخته می شود.)
  • استرپتوکوک موتانس (نوعی باکتری که مهم ترین عامل پوسیدگی و کرم خوردگی دندان است.)
  • استرپتوکوک پیوژِنز (نوعی باکتری که به عنوان عامل بیماری هایی چون گلودرد چرکی، قانقاریا و تب روماتیسمی شناخته می شود.)
  • اشِریشیا کولای (نوعی باکتری که در روده جانوران خون گرم تکثیر شده و موجب مسمومیت غذایی و اسهال می شود. این باکتری شایع ‌ترین عامل عفونت دستگاه ادراری در زنان جوان است.)
  • هلیکوباکتر پیلوری (شایع ترین نوع باکتری که عامل اصلی زخم ها و دردهای گوارشی است.)

پژوهش ها نشان می دهند که لوریک اسید در نقش متوقف کننده رشد باکتری ها ظاهر شده و بدون کشتن‌ آن ها از تکثیرشان جلوگیری می کند. البته گاهی هم پیش می آید که در برابر بعضی از باکتری ها به عنوان سلاحی کشنده عمل کند. علاوه بر این جلوی رشد جانداران میکروسکوپی آسیب زننده به گیاهان را نیز می گیرد (+).

چکیده

لوریک اسید موجود در روغن نارگیل دارای اثرات ضد باکتری در برابر انواع گوناگون جانداران میکروسکوپی‌ است که به سلامتی افراد و حتی گیاهان آسیب می رسانند.

۴- کاهش دهنده اشتها

یکی از ویژگی های جالب تری گلیسریدهای متوسط زنجیر این است که به کم شدن وعده های غذایی کمک می کنند. شاید دلیلش به فرایند شکسته شدن این ماده در بدن ربط داشته باشد؛ میزان مشخصی از MCTs که از طریق خوردن وارد بدن می شوند، پس از شکسته شدن مولکولی به نام کِتون را تولید می کنند (+).

کتون ها از طریق تأثیر مستقیم بر پیام رسان های شیمیایی مغز و یا تغییر میزان ترشح هورمون های محرک گرسنگی مثل گرِلین، باعث کاهش اشتها می شوند (+).

احتمالاً در خلال مطالب و مباحث مربوط به رژیم های پُرچربی (کتوژنیک) که این روزها بر سر زبان ها افتاده نام کتون ها به گوشتان خورده باشد. افرادی که این رژیم ها را می گیرند، کربوهیدرات زیادی مصرف نمی کنند و در عوض تا می توانند چربی می خورند. به همین خاطر بدنشان عادت می کند که از کتون ها به عنوان سوخت استفاده کند (+).

اگرچه روغن نارگیل یکی از غنی ترین منابع طبیعی MCTs است، هیچ مدرکی موجود نیست که نشان دهد بیشتر از روغن های دیگر به کاهش اشتها کمک می کند. حتی نتیجه یکی از پژوهش ها نشان می دهد که خواص روغن نارگیل در ایجاد حس سیری از روغن MCT کمتر است (+).

چکیده

MCTs با کاهش اشتها به کم شدن وعده های غذایی کمک می کنند. با این حال شواهد نشان می دهند که روغن نارگیل لزوماً با اثرات مشابهی همراه نیست.

۵- تسکین دهنده تشنج و حملات عصبی

مدت هاست که رژیم های کتوژنیک (کربوهیدرات بسیار کم و چربی بسیار زیاد) برای درمان بیماری ها و اختلالات گوناگون شامل صرع‌ ناشی از مقاومت در برابر دارو به کار گرفته می شوند. استفاده از این رژیم ها به کم شدن دفعات تشنج و حملات عصبی کمک می کند. پژوهشگران معتقدند که علت کاهش حملات عصبی در افراد مبتلا به صرع، عدم دسترسی سلول های مغز به گلوکز در این نوع رژیم ها است (+).

با این حال هنوز هم مدارک و شواهد کافی برای اثبات تأثیر رژیم های کتوژنیک بر کودکان و بزرگسالان مبتلا به صرع موجود نیست و نیاز به پژوهش های بیشتری در این زمینه احساس می شود (+).

کاهش مصرف کربوهیدرات میزان گلوکز خون را پایین می آورد و در مقابل، افزایش مصرف چربی انباشتگی کتون ها را در بدن به شکل قابل توجهی بالا می برد. مغز قادر است به جای گلوکز از کتون ها به عنوان منبع انرژی استفاده کند (+).

اخیراً مشخص شده که با دنبال کردن رژیم های اصلاح شده کتوژنیک که در کنار MCTs میزان معقولی از کربوهیدرات ها نیز برای کاهش غلظت کتون ها مصرف می شود، می توان به شکلی مؤثر بیماری صرع را درمان کرد (+).

پژوهش ها نشان می دهند که MCTs موجود در روغن نارگیل پس از انتقال به کبد به کتون تبدیل می شود (+).

چکیده

MCTs موجود در روغن نارگیل غلظت کتون خون را افزایش می دهد که می تواند به کاهش دفعات تشنج و حملات عصبی کمک کند.

۶- تقویت سلامت پوست از خواص روغن نارگیل

روغن نارگیل به غیر از مصرف خوراکی کاربردهای دیگری نیز دارد. خیلی ها با اهداف آرایشی برای بهبود سلامت و زیبایی پوستشان از آن استفاده می کنند.

پژوهش ها نشان می دهند که روغن نارگیل مرطوب کننده پوست های خشک است و همچنین با جلوگیری از کم شدن بیش از حد رطوبت از سطح پوست و محافظت از آن در برابر عوامل خارجی مثل مواد شیمیایی، عفونت آور و آلرژی زا به بهبود و سلامت پوست کمک می کند (+).

نتایج پژوهشی که به تازگی انجام شده نشان می دهد که مالیدن ۶ تا ۸ قطره از روغن نارگیل خالص بر روی دست قبل از خواب، خشکی پوست ناشی از مصرف مداوم ضد عفونی کننده های الکلی را به شکل قابل توجهی برطرف می کند (+).

همچنین استفاده از این روغن شدت علائم اگزما را نیز کاهش می دهد؛ نوعی بیماری مزمن پوستی که به شکل التهاب ظاهر شده و در عملکرد محافظتی پوست اختلال ایجاد می کند (+).

چکیده

روغن نارگیل به رطوبت رسانی پوست کمک کرده و عملکرد محافظتی پوست را بهبود می بخشد.

۷- محافظت از مو از خواص روغن نارگیل

یکی دیگر از خواص روغن نارگیل محافظت از مو در برابر آسیب های جدی است. به عنوان نمونه پژوهشی نشان می‌دهد که به دلیل نفوذ روغن نارگیل به عمق ساقه های مو، نرمی و لطافت مو بیشتر می شود و با تقویت بافت مو از شکستگی اش جلوگیری می کند.

پژوهش دیگری نتایج مشابهی را ارائه می‌دهد: روغن نارگیل ساقه های مو را تقویت کرده و احتمال شکستگی مو را کاهش می دهد که درنهایت سبب استحکام بافت مو می شود.

چکیده

روغن نارگیل با افزایش نرمی و لطافت مو و همچنین کاهش احتمال شکستگی ساقه های مو، بافت مو را تقویت می کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵۵۴ رای
منابع
enhanceavillageverywellhealthelcaminohealthbalibuda
guest
9 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سحر
سحر
5 ماه قبل

منم خریداری کردم اصلش رو اندازه سه تا انگشت هست ظرفش ۴۰ تومن

مجید
مجید
6 ماه قبل

زاهدی

فرح
فرح
6 ماه قبل

ممنون از مطالب خوبتون برای پوست عالیه

شاهین
شاهین
6 ماه قبل

برای کسانی که چربی خونشان بالاست ضرر نداره؟

رضا
رضا
7 ماه قبل

آیا برای کاهش قند خون خوب است

فرخ
فرخ
7 ماه قبل

روغن نارگیل عوارض جانبی داره

سیما
سیما
7 ماه قبل

خیلی گرونه 😒😞

هادی
هادی
پاسخ به  سیما
7 ماه قبل

گرونه ولی خیلی خوبه

الماس
الماس
پاسخ به  هادی
7 ماه قبل

مگه چقدره من یه دونه گرفتم ظرفش کوچیکه ۲۵ تومن

دکمه بازگشت به بالا