اخبار سلامت

سمعک موجب افزایش عمر می شود

هدف اول سمعک کاملا واضح است، اما حالا یک مطالعه جدید نشان می دهد که این دستگاه‌ مزیت دوم مهمی هم دارد که عمر طولانی‌تر است.

به گزارش مجله سلامت دکتر بهشتیان به نقل از مهر، «جانت چوی»، متخصص گوش و حلق و بینی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، می‌گوید: ما دریافتیم که بزرگسالان کم‌شنوایی که به طور منظم از سمعک استفاده می‌کنند، ۲۴ درصد کمتر از افرادی که هرگز سمعک استفاده نمی‌کنند، در معرض خطر مرگ و میر قرار دارند.

در این مطالعه، محققان بیش از یک دهه داده‌های حدود ۱۰ هزار بزرگسال ۲۰ ساله و بالاتر را که بیش از ۱۸۰۰ نفر از آنها دچار کم شنوایی شده بودند، ردیابی کردند. مطالعات قبلی، کاهش شنوایی درمان نشده را با کاهش طول عمر و همچنین سایر مشکلات سلامتی مانند انزوای اجتماعی، افسردگی و زوال عقل مرتبط دانسته بودند.

اما محققان خاطرنشان کردند که تحقیقات کمی در مورد اینکه آیا استفاده از سمعک می‌تواند به جلوگیری از خطرات سلامتی مرتبط با کم شنوایی کمک کند، انجام شده است.

در مطالعه جدید، آنها دریافتند که خطر مرگ زودهنگام در بین افراد کم شنوا که به طور منظم از سمعک استفاده می‌کنند در مقایسه با افرادی که هرگز از سمعک استفاده نمی‌کنند، تقریبا ۲۵ درصد کمتر است.

چوی در بیانیه خبری دانشگاه گفت: این نتایج هیجان‌انگیز هستند زیرا نشان می‌دهند که سمعک ممکن است نقش محافظتی در سلامت افراد داشته باشد و از مرگ زودهنگام جلوگیری کند.

چوی معتقد است که این کاهش خطر مرگ می‌تواند با مزایایی که بهبود شنوایی برای سلامت روان و عملکرد مغز فرد به همراه دارد، مرتبط باشد. به گفته وی، مطالعات دیگر نشان داده اند که استفاده از سمعک می‌تواند افسردگی و زوال عقل را کاهش دهد.

این متخصص گوش و حلق و بینی با ابراز امیدواری نسبت به آن که این مطالعه جدید افراد بیشتری را به استفاده از سمعک ترغیب کند، تاکید کرد که برای درک بیشتر ارتباط بین استفاده منظم از سمعک و خطر مرگ، به مطالعات بیشتری نیاز است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۵ رای
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا